Köszöntő

1. Történet

A debreceni Gyermekklinika Kelet-Magyarország vezető gyermekgyógyászati intézménye, 1924 óta fogadja a régió fekvő- és járóbetegeit. A klinika főépületében és a hozzátartozó pavilonokban kerülnek elhelyezésre a betegek.

2. Feladatok, szakterületek

Klinikánk az Észak-Alföldi és Észak-Magyarországi ikerrégió egészségügyi oktató-, gyógyító- és tudományos központja. A gyermekek bármilyen betegségükkel fordulhatnak hozzánk, klinikánk a gyermekellátás teljes spektrumát lefedi. A gyermekgyógyászat általános diagnosztikai és terápiás módszerei mellett nemzetközi szinten is korszerű beavatkozásokat alkalmazunk.

Általános csecsemő- és gyermekosztályunk a szív-, a vese-, a gyomor-bél traktus- és az idegrendszer, valamint a hormonrendszer betegségeiben szenvedők gyógyítására szolgál; a koraszülött-, újszülött- és gyermekintenzív osztály, a gyermeksebészeti részleg, a vérképzőszervi és daganatos betegségben szenvedők ellátására szolgáló haematológiai/onkológiai, valamint az allergológiai, a légúti betegségben szenvedők kezelésére szolgáló osztályok szeretettel várják kis betegeiket.

3. Ellátási formák, szolgáltatások

Járóbeteg-ellátás keretében sürgősségi ambulancián fogadjuk a betegeket. Az intézményben emellett valamennyi speciális szakrendelés is megtalálható, így a gyermekkardiológia, a gasztroenterológia, az endokrinológia, a diabetológia, a gyermekneurológia, a gyermeksebészet, a koraszülött-utógondozó, a nefrológia és a hematológia/onkológia. A járóbeteg-szakrendeléseket ultrahang-, röntgen- és laboratóriumi vizsgálat is kiegészíti.

4. Betegellátással kapcsolatos adatok

A fekvőbetegosztályokon, ahol 151 ágy és 2 vesepótló kezelésre szolgáló ágy és 6 tartósan lélegeztetett ágy áll a betegek rendelkezésére, az újszülött kortól 18 éves korig gyógyítják a betegségek széles skálájában szenvedő gyermekeket. Az édesanyák elhelyezésére egy 12 ágyas mamaszálló szolgál. Ebből 4 szoba külön fürdőszobával rendelkezik, 3 szobához pedig közös fürdőszoba tartozik. A szobák két ágyasak, melyek térítésmentesen és önellátással vehetők igénybe.

5. Eszközök, fejlesztések

2007 óta a Klinika folyamatosan bővül, melynek során kiemelt figyelmet kapott a Gyermeksürgősségi és a Gyermekintenzív osztály, a Perinatális Intenzív Centrum, a Neonatológiai Intenzív Centrum és a Gyermek Hemato-onkológiai osztály. 2018 tavaszán a Gasztroenterológiai részleg új endoszkópokat  kapott.

Az osztályok és a járóbeteg-rendelések munkáját a rutin klinikai kémiai laboratórium, a genetikai, haematológiai, valamint EEG-, EKG-, légzésfunkció-, röntgen- és ultrahang-laboratóriumok segítik. A gyermekekkel az erre a célra kialakított játszótéren és játékokkal, televízióval felszerelt játszóhelyiségekben pszichológusok és pedagógusasszisztensek foglalkoznak.

Dr. Szabó Tamás

klinikaigazgató, Ph. D med. habil. egyetemi docens