Általános információk

Üdvözöljük Szülői Tájékoztató oldalunkon!

Ezen az oldalon a Debreceni Gyermekklinika munkatársai által készített szülői tájékoztatókat találja tünetek, panaszok és betegségek szerint. Célunk, hogy naprakész egészségügyi információkkal szolgáljunk Önöknek, megkönnyítsük gyermekük ellátását, panaszaik megszüntetését.

A Debreceni Gyermekklinika Sürgősségi Ambulanciája 0-24 óra között fogadja a sürgős ellátást igénylő beteg gyermekeket. Általános Ambulanciánkon hétköznapokon munkaidőben (8-15 óra) fogadjuk a kivizsgálást igénylő, háziorvosi beutalóval érkező gyermekeket. Szakrendeléseink beutaló kötelesek, ott kizárólag előre egyeztett időpontban fogadjuk a betegeket.

A sürgősségi betegellátás keretein belül hirtelen fellépő tünetekkel, fájdalommal érkező gyermekeket látnak el. A sürgősségi betegellátó rendszer részei - a kórházi ellátáson kívül - a központi ügyelet (amely több gyermek háziorvosi vagy vegyes praxisú háziorvosi körzet lakosságának alapellátási szintű sürgősségi ellátását végzi), illetve az Országos Mentőszolgálat is. Nem minden tünet és panasz esetén szükséges azonnal Sürgősségi Ambulanciára vinni a gyermeket, ezért kérjük, hogy ennek szükségességéről elsőként érdeklődjön a gyermek háziorvosánál vagy a területileg illetékes központ ügyeleten. A Hajdú-Bihar megyei települések központi ügyeleteinek helyét és címét táblázatban foglaltuk össze.

A sürgősségi ellátás során az idő, a „beteg aranyórája” meghatározó szerepet játszik. Ezért a sürgősségi ellátásban az úgynevezett Magyar Triázs Rendszer alapján osztályozzák az ellátásért oda forduló betegeket.

Mi a triázs?

A beteg súlyossági állapota szerint történő, a beléptetést követő körülbelül 10 percen (az ellátók és az ellátandók számától függően ez az idő változhat) belül elvégzett osztályozás, amelynek célja az azonnali beavatkozási igény szükségességének felismerése, a beteg maximális várakoztatási idejének minimalizálása, a beteg megfelelő ellátóhelyre és ellátó egységhez irányítása, illetve a beteg és a hozzátartozó, hozzátartozók megfelelő tájékoztatása. Az eljárás kötelező része az írásos, elektronikus dokumentáció elkészítése. A triázs határozza meg az ellátás megkezdésére való várakozás időtartamát, mely a betegségtől, állapottól függően az 5 perctől akár 2 óráig is eltarthat.  Tehát a betegek nem érkezési sorrendben kerülnek ellátására.

Mi a Sürgősségi beteg újra-osztályozás (re-triázs)?

A triázs kategória szerinti várakoztatási idő letelte után vagy a beteg állapotának változása esetén végzett újabb állapotfelmérés szerinti ismételt osztályozás elvégzése, valamint a beteg állapotának, illetve a kategóriák közti átsorolás dokumentálása.

Mi történik a triázs után?

Amennyiben az Ön gyermekének panasza hátterében intézeti ellátást igénylő kórkép nem áll fenn, a triázst követő orvosi vizsgálatot követően tanáccsal ellátva otthonába távozhat.

Abban az esetben, ha az Ön gyermekének intézeti ellátásra van szüksége felvételre kerül. A benntartózkodás időtartamát a gyermek panaszai, tünetei határozzák meg. A sürgősségi osztályon 6 -24 órás megfigyelést követően állapotuktól függően vagy hazaengedjük vagy végleges ellátást biztosító kórházi osztályra és/vagy szakrendelésre irányítjuk. Azaz a sürgősségi osztályon a több hónapja fennálló panasz részletekbe menő és végleges kivizsgálása nem történik meg.

A sürgősségi ellátásban történő várakozást (beleértve a mentőszolgálatot, az orvosi ügyeleteket és a sürgősségi osztályokat is) jelentősen befolyásolja a nem sürgősségi kórképekkel történő igénybevétel. Amennyiben a nem hirtelen fellépő panaszaikkal (több napja vagy hete tartó betegség hirtelen állapotromlás nélkül) a háziorvosi rendelés vagy a szervezett szakrendelések helyett a sürgősségi ellátást veszik igénybe, az a várakozási időket jelentősen megnöveli. Így előfordulhat, hogy több időt kell várni egy sürgősségi osztályon, mint a háziorvosnál vagy a szakrendelőben.

A Hajdú-Bihar Megyei gyermek sürgősségi ellátás specialitása, hogy a balesetet szenvedett gyermekeket nem a Gyermekklinikán, hanem a Kenézy Kórház Baleseti Sebészeti Ambulanciáján látják el. Ezért kérjük Önöket, ha baleset érte gyermeküket (leesett, elesett, kificamodott egy ízülete, megrándult egy végtagja, stb) segítségért oda forduljanak.

Milyen panaszok esetén forduljon a sürgősségi ellátási rendszerhez?

  • hirtelen kezdődik (trauma, mérgezés, hő ártalom, áramütés, vízi baleset, akut hasi katasztrófa)
  • gyors lefolyású (perceken, órákon belül jelentkezett és a megfelelő ellátás ellenére sem szűnik)
  • állapot rosszabbodás látványos és gyors
  • nagy fájdalom, bő vérzés
  • csillapíthatatlan magas láz
  • nagyfokú sápadtság vagy szederjesség
  • igen gyér vagy igen szapora, illetve szabálytalan pulzus
  • eszmélet- és/vagy tudatzavar
  • makacs hányás
  • nehézlégzés, légszomj
  • görcsroham, terjedő bénulás.

Frissítés dátuma: 2020.10.29.